Geniş kitleleri peşinden sürükleyen futbol, her zaman güç ve iktidar sahiplerinin egemen olmak ve kendilerini meşrulaştırmak istediği bir alan oldu. En büyük futbol organizasyonu olan Dünya Kupası da “Futbolun ideolojisi yoktur” sözünü yalanlayan birçok siyasi olaya tanıklık etti.

1. 1934 – İTALYA

1934 – İTALYA

Faşizm Propagandası

İtalya Başbakanı Mussolini, kendi ülkesinde düzenlenen turnuvayı kazanmak için hakemlere baskı kurmak dahil elinden gelen her şeyi yaptı. Şampiyon İtalya’ya kupayı da kendi elleriyle verdi.

2. 1938 - FRANSA

1938 - FRANSA

Duçe’ye selam yola devam

Mussolini’nin “Ya kazanın ya ölün” telgrafı yüzünden büyük baskı altında olan İtalyan futbolcular, maç öncesi seromonilerde tribünlerin protestolarına aldırmadan faşist selamı verdiler.

3. 1966 – İNGİLTERE

1966 – İNGİLTERE

Kuzey Kore Rüzgarı

Ev sahibi İngiltere’nin uzun süre vize vermediği Kuzey Koreli futbolcular 19 Temmuz’da sürpriz yapuıp İtalya’yı 1-0 yenince büyük sevinç yaşamış ve İngiliz halkının da sempatisini toplamıştı.

4. 1974 – BATI ALMANYA

1974 – BATI ALMANYA

“Kahrolsun halkın katili cunta”

22 Haziran’da Berlin’de oynanan Şili-Avustralya maçının ikinci yarısı henüz başlamışken sahaya inen Şilili muhalifler ülkelerinde bir yıl önce darbeyle yönetime el koyan Pinochet diktatörlüğünü protesto etti.

5. 1974 – BATI ALMANYA

1974 – BATI ALMANYA

Duvara Karşı

Almanya’nın Berlin Duvarı ile Doğu ve Batı olarak ikiye ayrıldığı 45 yıl boyunca iki ülkenin futbol takımları yalnızca bir kez, 22 Haziran 1974’te karşılaştı. Doğu Almanya’nın 1-0 kazandığı maçta golü atan Jürgen Sparwasser’in 14 yıl sonra bir veteranlar turnuvasına katılmak üzere gittiği Batı Almanya’ya iltica etmesi de ilginç bir anekdot olarak tarihe geçti.

6. 1978 – ARJANTİN

1978 – ARJANTİN

İmaj Yerlerde Netekim

Dünya Kupası Arjantin’de faşist cuntanın gölgesinde düzenlendi. Cuntanın şefi General Videla, organizasyon sayesinde imaj düzeltmeyi umuyordu. Kupayı da Arjantin aldı ama bu başarı bile cuntanın imajını düzeltmeye yetmedi.

7. 1982 – İSPANYA

1982 – İSPANYA

Şeyh’in fendi hakemi yendi

21 Haziran’daki Fransa-Kuveyt maçının 80. dakikasında 3-1 öndeki Fransa dördüncü golü attı. Kuveytli oyuncular hakeme itiraz etti. Karar değişmeyince Kuveyt Futbol Federasyonu Başkanı Şeyh Fahid El Sabah sahaya indi ve hakemle konuştu. Sovyet hakem Stuper golü iptal ederken, Şeyh’in mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

8. 1986 – MEKSİKA

1986 – MEKSİKA

Tanrı’nın eli

Dünya Kupası çeyrek finalinde dört yıl önce Falkland için savaşan İngiltere ve Arjantin milli takımları karşı karşıya geldi. Arjantin gergin geçen maçı 2-1 kazanırken, takımın iki golünü atan Maradona eliyle attığı ilk golü “O tanrının eliydi” diye değerlendirdi.

9. 1998 – FRANSA

1998 – FRANSA

Kupaya bedel bir zafer

Turnuvadan önce sonucu en çok merak edilen maçlardan biri aynı gruptaki İran ve ABD’nin karşılaşmasıydı. Maçı 2-1 kazanan İranlı futbolcuların coşkusu görülmeye değerdi.

10. 1998 – FRANSA

1998 – FRANSA

Irkçılığa en güzel cevap

Ev sahibi Fransa’nın kadrosunda çoğunluğu göçmenler oluşturuyordu. Senegal kökenli Vieira, Ganalı Desailly, Küçük Antiller’den gelen Henry ve Cezayir asıllı Zinedine Zidane’ın olduğu takım şampiyon oldu ama “Bu gerçek Fransa takımı değil” diyen ırkçı Fransız Lider Le Pen’i memnun edememişti.


Kaynak: #TARİH

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Bu içerik ile ilgili görüşler