İşte edebiyat dünyasının kayıp ve/veya bulunamamış 7 ünlü eseri

1. Ölü Canlar - Gogol

Ölü Canlar - Gogol

Rus Edebiyatının yapı taşlarından birini oluşturan bu başyapıt, aslında tamamlanmamış bir eserdir. Bu eserin 2. ve 3. bölümlerinin, Gogol'un babası Matthew Konstantinovskii'nn önerisi ile Gogol tarafından şöminede yakıldığını biliyor muydunuz?

2. Isle Of The Cross - Herman Melville

Isle Of The Cross - Herman Melville

Moby-Dickin yazarı Melville'nin Isle Of The Cross adlı romanının yayımı yayıncıları tarafından reddedilince başına ne geldi, bilinmemekte. Aradan 150 yıl geçmesine rağmen romanın başına ne geldiği çok büyük bir muamma olarak durmakta.

3. Marquis de Sade'ın Yayınlanmamış El Yazmaları

Marquis de Sade'ın Yayınlanmamış El Yazmaları

Marquis de Sand, babasının ölümü üzerine tüm el yazması eserlerini ateşe atmıştır.

4. Arthur Rimbaud - La Chasse spirituelle

Arthur Rimbaud - La Chasse spirituelle

Rimbaud'nun kayıp "La Chasse spirituelle" adlı eserinin bir kütüphaneci tarafından saklandığı yönünde kanılar bulunmakta. Ancak Rimbaud'nun Eşcinsel sevgilisi Fransız Şair Verlaine, bu eserin Rimbaud'nun en büyük eseri olduğunu söylemiş ve eserin kayıtlı olduğu el yazmalarının Rimbaud'un bir okul arkadaşı tarafından saklandığını iddia etmiştir.

5. James Joyce - A Portrait of the Artist a Young Man

James Joyce - A Portrait of the Artist a Young Man

James Joyce'un otobiyografik romanının ilk yarısı kayıptır ve eksik bir çalışmadır.

6. Walter Benjamin'in Gizemli El Yazmaları

Walter Benjamin'in Gizemli El Yazmaları

Alman edebiyat eleştirmeni, düşünür, kültür tarihçisi ve estetik kuramcısı olan ve 20.yüzyılın en büyük beyinlerinden biri olarak kabul edilen Walter Benedix Schönflies Benjamin, nazilerden kaçarken bavulunda el yazmaları da bulunmakta idi.Benjamin kaçışından bir kaç hafta sonra intihar etmiştir. Bavuluna ve bavulundaki el yazmalarına ne olduğu hala gizemini korumaktadır.

7. Sylvia Plath - Double Exposure ya da Double Take

Sylvia Plath - Double Exposure ya da Double Take

Trajik yaşamı ve intiharıyla tanınan Plath, aynı zamanda yarı otobiyografik bir roman olan ve depresyonu üzerine ayrıntılı bilgiler veren Sırça Fanus kitabının yazarı olarak bilinir. Yazarın ikinci romanı olan "Double Exposure" ya da "Double Take", ölümü sırasında tamamlanmamış olan bir eseri idi. Bu eser kayıptır ve halen akibeti bilinmemektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Bu içerik ile ilgili görüşler