Kanuni Hürrem aşkından, Napolyon Josephine aşkına, tarihte unutulmaz aşklar

1. Kleopatra - Marcus Antonius

Kleopatra - Marcus Antonius

Milattan öncesine dayanan asırlık bir aşk... Sezar'ın uğruna Mısır'ı feda ettiği Kleopatra'nın büyük aşkı her zaman Marcus Antonius oldu. Sezar'ın suikast sonucu ölmesiyle Antonius ile büyük bir aşk yaşayan Kleopatra Actium'da alınan mağlubiyet sonrası biricik aşkıyla Mısır'a kaçtı. Orada kendisini yılana sokturarak intihar etti. Bu acıya dayanamayan Antonius'da kendini bıçaklayarak intihar etti.

2. Kanuni Sultan Süleyman - Hürrem Sultan

Kanuni Sultan Süleyman - Hürrem Sultan

Osmanlı Devleti'nin en parlak yıllarında tahtta hüküm sürmüş Kanuni Sultan Süleyman'nın Hürrem Sultan'a olan aşkı oldukça büyüktü. Ondan önce birçok kadınla birlikte olan Kanuni, Hürrem'den sonra kimseyi sevemedi. Rus kökenli bir cariye olan Hürrem bu sayede devletin güçlü kadını hale gelmiş olsa da aşkları hiçbir zaman bitmedi. 

3. Napolyon - Josephine

Napolyon - Josephine

İhtişamı büyük kendi küçük olan Napolyon'un Josephine aşkı kendisi sürgündeyken bile bitmedi. Josephine'nin adı Rose'du ancak Napolyon bu ismi beğenmediği için ona Josephine adını verdi ve 1804'de evlendi. Tüm engellere rağmen aşkına sahip çıkan Napolyon, Josephine'nin kısır olduğunu öğrenince baskı altında kalarak ondan boşandı ve yeni eş arayışlarına girdi. Ancak ikilinin aşkı 'Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli' mottosuna dönüştü ve ölene kadar kavuşmadan birbirlerini sevdiler.

4. Sigmund Freud - Martha Bernays

Sigmund Freud - Martha Bernays

Psikanalitik Kuram'ın kurucusu olan ünlü Sigmund Freud'un da unutulmaz aşkı vardı. Martha Bernays bir çiftçinin üçüncü kız çocuğuydu. Tüm olanlara rağmen 1882'de Freud ile nişanlanmayı başardı. Ancak bu süreçte önlerine birçok sıkıntı çıktı. Aile, statüler, iş ve dedikodular derken ikilinin birleşme süreci iyice sarpa sardı. Ancak yılmayan ikili aradan geçen 4 yıl sonra evlendi ve ömürlerinin sonuna kadar hiç ayrılmadılar.

5. Amedeo Modigliani - Jeanne

Amedeo Modigliani - Jeanne

Ünlü yahudi heykeltıraş ve ressam olan Amedeo Modigliani''nin Jeanne'ye aşkı kısa sürmüş olsa da oldukça büyüktü. İkili birbirine sırılsıklam aşıktı ancak Jeanne ve ailesi koyu katolik oldukları için bu aşka engel oluyordu. Yahudiliği yüzünden Jeanne'ye kavuşamayan Modigliani aşk acısıyla yanıp tutuştu. Tüm bu olanlara rağmen Jeanne ile birlikte oldular ve ikinci çocukları doğacakken Modigliani bir kavgaya girişerek hayatını kaybetti. Bu acıya dayanamayan Jeanne kendini camdan atarak intihar etti. Babasının karşı çıkmasına rağmen ikili Paris'de aynı mezara gömüldü.

6. Franz Kafka - Milena

Franz Kafka - Milena

Hayatı acılarla geçen Kafka'nın biricik aşkı Milena'yı hepimiz az çok biliyoruz... Arkadaşlıkla başlayan ilişkileri gün geçtikçe aşka dönüşen çift, sadece iki kez görüşmelerine rağmen birbirlerine aşık olurlar. Ancak Milena evli olduğu için bu ilişki sadece mektuplaşarak devam eder... Ve efsane Milena'ya Mektuplar eseri ortaya çıkar.

7. Salvador Dali - Gala

Salvador Dali - Gala

Ünlü ressam Salvador Dali, Coco Chanel ve bir sürü seçeneğe rağmen aşkını, ilk görüşte görüp aşık olduğu Gala'ya verdi. Resimlerinde ve hayallerinde gördüğü kadının canlısını karşısında bulan Salvador Dali, ondan hiç ayrılmadı. Gala ise Dali'nin aşkına engel olamadı ve eşiyle çocuklarını terk ederek kendisini Dali'nin kollarında buldu. Gala ölüm döşeğindeyken bile Dali'nin sadakatini övüyordu.

8. Frida Kahlo - Diego Rivera

Frida Kahlo - Diego Rivera

Tarihin en acıklı aşklarından biri... Kimisi Diego'ya küfürler ediyor kimisiyse Frida'yı aşırılığından dolayı 'ruh hastası' buluyordu. Frida Kahlo başarılı bir ressamdı. Diego Rivera ile tanıştığında kendisi 22, Rivera ise 42 yaşındaydı. Bir süre sonra ikilinin tanışıklığı aşka dönüştü ve Diego'nun evli olmasına rağmen ilişkileri devam etti. Fil ve Güvercin aşkı olarak nitelendirilen ilişkileri kimse tarafından onaylanmasa da evlendiler. Ancak Rivera'nın sadakatsizliği boşanmalarına sebep oldu. İkili uzunca süre birbirinden ayrı kalarak aşk acısı çekti ve en sonunda dayanamayıp yeniden evlendiler. Ancak yine evlilikleri pek iyiye gitmemiş olsa da Frida'nın aşkı ve sadakati her zaman yüce kaldı.

Frida, Diego'ya olan aşkını mektuplar ve birçok yazımla anlattı. Onlardan sadece birisi;

Diego’m: 

Gecenin aynası. Gözlerin tenimde yeşil kılıçlar. Ellerimizin arasında dalgalar. Tamamın seslerle dolu bir boşlukta – gölgede ve ışıkta. Sana rengi yakalayan okzokrom dediler. Bana kromofor – renk veren. Sen sayıların tüm kombinasyonlarısın. Hayat. Dileğim çizgileri şekilleri tonları hareketi anlamak. Sen gerçekleştiriyorsun ve ben alıyorum. Sözün boşlukta seyahat edip benim yıldızlarım olan hücrelerime ulaşıyor, sonra senin hücrelerine gidiyor ki onlar da benim ışığım.

9. Nazım Hikmet -Piraye

Nazım Hikmet -Piraye

Nazım Hikmet birçok kadına aşık olmasına rağmen aralarından en büyüğü ve en unutulmazı Piraye oldu. Özellikle Nazım hapishaneye girince birbirlerine mektup yazıp özlemlerini dile getirdiler. Bu durum aşklarını daha yüce bir hale soktu. Bunların sonucunda Nazım'ın efsane şiirlerinden 'Karıma Mektup' da bu aşkın meyvelerinden oldu. Esaretinin son günlerinde Nazım, Hikmet Münevver Andaç'a aşık olsa da Piraye onun mutluluğu için aradan çekilerek aşkının yüceliğini kanıtladı. 

10. Erich Maria Remarque ve Marlene Dietrich

Erich Maria Remarque ve Marlene Dietrich

Ünlü Alman yazar Erich Maria Remarque, Paris'de hiç unutamayacağı aşkı sinema sanatçısı ve şarkıcı Marlene Dietrich ile tanışır. İkilinin sohbetleri mektuplaşmaya kadar gider ve tarihin en büyük aşklarından birisi ortaya çıkar. 20 yıl boyunca süren aşkın temellerinde ilk görüşmede sabaha kadar yapılan sohbet yatıyor. 

11. John Lennon - Yoko Ono

John Lennon - Yoko Ono

Son olarak Lennon - Yoko çifti...Beatles'ın ünlü solisti John Lennon ve hayatını sanata adamış Yoko Ono bir sergide tanışıp birbirlerine aşık oldular. Lennon boşandıktan sonra evlenen çift, aşklarını dolu dolu yaşadılar. Özellikle barış ve özgürlükçü duruşlarıyla halkın sevgilisi haline gelmişlerdi. New York'da sokak ortasında Lennon'un vurulmasının ardından çiftin aşkı birçok insana ilham kaynağı oldu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Bu içerik ile ilgili görüşler