Jump to content


Çekişmeli Boşanma Davası Hakkında Sık Sorulan Sorular


ankahukuk

212 views

 Share

Çekişmeli boşanma davası , TMK Md. 166/3 de düzenlenmiş anlaşmalı boşanma davası dışında kalan her türlü boşanma nedenine dayalı olarak açılmış ve eşler arasında boşanma ve boşanmanın ferileri konusunda bir anlaşmanın bulunmadığı boşanma davalarıdır.


Çekişmeli boşanma davası nedir?
Çekişmeli boşanma davası , TMK Md. 166/3 de düzenlenmiş anlaşmalı boşanma davası dışında kalan her türlü boşanma nedenine dayalı olarak açılmış ve eşler arasında boşanma ve boşanmanın ferileri konusunda bir anlaşmanın bulunmadığı boşanma davalarıdır.

Eşim boşanmak istemiyor bu durumda açacağım dava çekişmeli boşanma davası mıdır?
Evet. Ayrıca eşiniz boşanmayı istiyor olsa bile velayet, nafaka ,tazminat gibi konularda uyuşmazlık içerisindeyseniz açacağınız dava çekişmeli boşanma davası olacaktır.

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?
Kesinlikle anlaşmalı boşanma davasından daha uzun. Bu konuda kesin bir süre vermek de zordur. Zira bir davanın ne kadar süreceğini etkileyen çok sayıda değişken vardır. Mahkemenin iş yükü, tebligat durumu, tarafların iddia ve talepleri ve bu iddia ve taleplerin araştırılmasına yönelik olarak yapılabilecek keşif, bilirkişi incelemesi gibi yargılama işlemleri, dinlenecek tanık sayısı, adli tatil, mahkemeye ilişkin özel durumlar, taraf ve taraf vekillerine ilişkin özel durumlar gibi. Bununla birlikte bir ön inceleme duruşması, iki veya üç tahkikat duruşması olmak üzere davanın 3-4 oturumda da sonuçlanması mümkündür.

Çekişmeli boşanma davasında verilen kararın temyiz edilmesi mümkün müdür?
Mahkemelerin kesin olarak karar verdikleri sınırlı sayıdaki dava türü dışında kararların çok büyük bir kısmında temyiz yolu açıktır. Boşanma davalarında da tarafların verilen kararı temyiz etme hakkı bulunmaktadır.

Temyiz incelemesi ne kadar sürer?
Bir yıl kadar sürebilmektedir.

Çekişmeli boşanma davasında avukat tutmak zorunda mıyım?
Türk özel hukukunda davaların avukat aracılığıyla takip edilmesi zorunluluğu yoktur. Bu nedenle avukat tutmak zorunda değilsiniz. Ancak bazı bulaşıcı hastalıklar dışında hasta olduğunuzda doktora gitmek zorunluluğunuz da yoktur. Kuşkusuz davanızı boşanma davaları konusunda deneyimli bir avukat aracılığıyla takip etmeniz her bakımdan menfaatinize olacaktır.

Çekişmeli boşanma davalarında avukatlık ücreti ne kadardır?
Bunu avukatınızla görüşerek belirlemelisiniz.

Çekişmeli boşanma davasını nerede açmalıyım?
Çekişmeli boşanma davaları eşlerin son defa altı ay birlikte oturdukları yer mahkemesinde veya taraflardan birinin yerleşim yerinde bulunan mahkemede açılmaktadır.

Çekişmeli boşanma davası hangi mahkemede açılır?
Aile mahkemelerinde. Aile mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde ise bu sıfatla Asliye Hukuk Mahkemelerinde.

Çekişmeli boşanma davasında nafaka veya maddi manevi tazminat talep edebilir miyim?
Evet. Koşullarının tahakkuk edip etmediğini avukatınız değerlendirecektir.

Eşimin adına kayıtlı bir evimiz ve arabamız var. Çekişmeli boşanma davasında bunların paylaşılmasını da talep edebilir miyim?
Hayır. Bunun için ayrı bir dava açmalısınız. Eşler arasındaki mal rejiminin sona ermesinden doğan katılma alacağı ve değer artış payı alacağına yönelik talepler, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içerisinde yine aile mahkemesinde açılacak ayrı bir davada görülürler. Boşanma davası sonuçlanmadan bu türden bir dava açmış olsanız bile mahkeme boşanma dava dosyasının sonuçlanmasını bekleyecektir.

Ziynet eşyalarım eşimin işyerindeki kasada kaldı. Çekişmeli boşanma davasında bunları da talep edebilir miyim?
Evet, bunun için ayrı bir dava açmanız gerekmez. Harcını ödemek kaydı ile ziynet ve şahsi eşyalarınızı da boşanma davasında talep edebilirsiniz. Avukatınız bu taleplerle ilgili ispat kuralları konusunda gerekli bilgiyi size verecektir.

Evleneli bir yıl olmadı. Yine de çekişmeli boşanma davası açabilir miyim?
Anlaşmalı boşanma davasından farklı olarak çekişmeli boşanma davası açabilmek için evlilikte geçirilmiş her hangi bir süre şartı yoktur. Açabilirsiniz.

Tayin işlemleri için düğünden birkaç ay önce resmi nikah yaptık. Henüz karı koca gibi yaşamaya da başlamış değiliz. Ancak geçinemiyoruz ve ben yol yakınken dönmek istiyorum. Bu durumda boşanma davası açabilir miyim?
Yapılan nikahla hukuk düzeni karşısında evli statüsünü kazanmışsınız. Eşiniz sizinle aynı fikirde değilse açacağınız dava çekişmeli boşanma davasıdır.

Demirbaş Hukuk Bürosu – Bursa – Avukat Hüseyin Demirbaş - http://www.demirbas.av.tr/

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...