Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan "Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü’nün internet adresinde görüşe sunuldu.

<TASARI TASLAĞI TAM METNİNE VE GEREKÇELERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ!>

Tasarı taslağının özellikle 3. maddesi, mahkemelere, vekili azil yetkisi tanıması olarak değerlendirilerek yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 79. maddesinde değişiklik yapmayı amaçlayan tasarının 3. maddesinde,

“Duruşmanın ertelenmesine sebep olan vekil, sonraki duruşmalardan birinde yeniden disiplin suçu veya adlî suç teşkil eder nitelikte bir fiil işlerse duruşmanın erteleneceği ve takip eden duruşmalara kabul edilmeyeceği konusunda uyarılır. Vekil, uyarıya uymaz ve disiplin suçu veya adli suç teşkil eder nitelikteki fiilini sürdürürse duruşma salonunda bulunan kişilerin kimlik bilgileri, adresleri de yazılarak olay tutanağa geçirilir; vekilin takip eden duruşmalara kabul edilmemesine karar verilir; ilgili tarafa, takip eden duruşmalara bizzat katılması veya kendisini başka bir vekille temsil ettirmesi, aksi takdirde tarafın yokluğu hâlinde uygulanacak hükümlere göre işlem yapılacağı hususu tefhim edilir ve duruşma ertelenir. İlgili taraf hazır değilse bu durum ve duruşma günü tebliğ edilir. Ayrıca vekil hakkında yukarıdaki fıkra uyarınca gerekli bildirimlerde bulunulur”

Tasarı taslağının maddeleri ile ilgili değerlendirme yapacak tüm meslektaşlarımız http://www.kgm.adalet.gov.tr adresinden tasarıya ilişkin görüş ve itirazlarını belirtebilirler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Bu içerik ile ilgili görüşler